HistoriaKulturaPolecamyTeatr

Historia Teatru Syrena cz.1

Teatr SYRENA. Mało kto wie, że … w miejscu, gdzie obecnie znajduje się widownia i scena Teatru Syrena, przed wojną była ujeżdżalnia koni. O ulicy Litewskiej i kamienicy pod numerem 3, opowiada Pani Joanna Mariuk z Teatru Syrena. W drugiej części opowieści o Teatrze Syrena (niebawem) zajrzymy za kulisy.

Kamienicę przy Litewskiej 3 wznieśli w 1912 r. dwaj rzutcy przedsiębiorcy działający w branży hippicznej – Marian Konopnicki i Władysław Cybulski. Początkowo działali na ulicy Trębackiej, gdzie mieli wytwórnię powozów, sklep i ujeżdżalnię. Nową lokalizację wybrali zapewne z powodu bliskiego sąsiedztwa terenów nadających się na konne przejażdżki oraz mieszkającej w okolicy bogatej klienteli, w tym oficerów rosyjskich. Zakupili działkę na ulicy Litewskiej i zbudowali na niej elegancką kamienicę czynszową. Na dole, w suterenach umieścili stajnie, a głównej części przyziemia ujeżdżalanię, z angielska zwaną tatersalem. Tuż obok znajdowała się wytwórnia karet i powozów. Pracowali tu stolarze, lakiernicy, siodlarze, tapicerzy oraz kowal. Pod koniec lat 20. zmienił się właściciel interesu, a wraz z nim nazwa ujeżdżalni – na “Nowy Tattersal”. Wytwórnia powozów nie przetrwała lat 30-tych – samochody wypierały z miast pojazdy konne.

Klienci tatersalu aleją Szucha dojeżdżali do Alej Ujazdowskich, a dalej od placu Na Rozdrożu po Bagatelę biegła aleja do jazdy konnej.
W karnawale widywano tu jeźdźców przebranych w przeróżne kostiumy. W latach 30. XX wieku na konne przejażdżki wpadali oficerowie z Głównego Inspektoratu Sł Zbrojnych i MSW, które znajdowały się w pobliżu.

Kamienica przetrwała wojnę dzięki temu, że znajdowała się w dzielnicy niemieckiej. Jerzy Jurandot wybrał ją na siedzibę Teatru Syrena założonego w 1945 r. w Łodzi. Po adaptacji kamienicy na potrzeby teatru, 12 grudnia 1948 roku odbyła się premiera pierwszego programu „Nowe pro-rządki”.

Dziś jedyną pamiątką po koniach na Litewskiej 3 jest koński łeb na fasadzie kamienicy.

CHCESZ DOSTAWAĆ INFORMACJE O NOWYCH FILMACH – POLUB NAS NA FACEBOOKU

Data zdjęć: listopad 2018
Długość filmu: 3:58

Tagi
Back to top button
Close